Leonardo da Vinci

Hayatı ve Eserleri

Bilgelerin Tapınması

Bilgelerin Tapınması Leonardo’nun kariyerinin ilk döneminde resmettiği ve tamamlamadığı eserlerinden biridir. Leonardo bu eser için Augustinian keşişlerinden sipariş almış ve fakat eseri tamamlamadan hemen ertesi yıl Milano’ya gitmiştir. Eser 1670 yılından beri Floransa’da Uffizi Gallery’de bulunmaktadır.

Bakire Meryem ve Çocuk ön plandadır ve bir bilge adam üçgen bir açı oluşturacak şekilde diz çökmüş ve tapınmaktadır. Arkalarında tabloya eşlik eden figürler yarım daire şeklini oluşturmaktadır ki bunlardan bir tanesinin Leonardo da Vinci olduğu da söylenir (en uzakta sağ arkada). Arka planda bir pagan binanın kalıntıları gözükmektedir ve bu esnada bazı işçiler bu binayı tamir etmektedirler. Sağda ise at üstünde savaşan adamlar görürüz.

Kalıntıların Maxentius Bazilikası’na bir atıf olması muhtemeldir.Bir Orta Çağ efsanesine göre Romalılar ancak bir bakire doğum yapana kadar hüküm süreceklerdi. Bu bazilikanın da İsa’nın doğduğu gece yıkıldığı var sayılmaktadır. Gerçekte de İsa’nın doğumundan çok sonra bile henüz inşa edilmiş değildi. Kalıntılarla eş zamanlı olarak bulunan savaşan atlılar aslında bir hazırlık süreci olarak düşünebilir. Tam ortada bulunan palmiye ağacı da Meryem ile ilişkilendirilebilir çünkü Süleyman’ın şarkısında Meryem’den bahsedilen bölümde “görkemli bir palmiye ağacısınız” sözü geçmektedir. Palmiye ağacı antik Roma’da zaferi simgelerken Hristiyanlık’ta ölüm sonrası gelen şehadet zaferini temsil etmektedir. Yani sonuç olarak palmiye ağacının zaferi temsil ettiğini söyleyebiliriz.

Bilgelerin tapınması incelemesi

Resimdeki diğer ağaç ise keçiboynuzu ailesindendir. Bu ağacın tohumları aynı zamanda ölçmede kullanılır. Bu tohumlarla değerli taşları ve mücevherler ölçülür. Bu ağaç ve tohumları kraliyetle ilişkilendirilir ki Hz.İsa’nın kralların kralı veya Bakire Meryem’in cennetin kraliçesi olmalarına atıf olduğunu düşünülmektedir. Michelangelo’nun Dani Tondo’sunda da olduğu gibi arka plandaki Pagan dünyasının Hristiyan dünyası tarafından baskılanmasının bir temsili söz konusudur.

Bilgelerin Tapınması Leonardo da Vinci’nin belki de en garip ve en verimli kompozisyonlarından biridir.

 

Yalvaran yaşlı adamlar ile silahlı atlıları bir araya getirerek Leonardo İncil’den bilindik bir konuyu insanlık tarihinden bir sahneye çevirmiştir. Aynı zamanda non finito (bitmemiş) tekniğini de aşırıya kaçırmıştır. Figürler ve mimari öğeler cesurca tanımlanmış ve toprak renkleriyle doldurulmuştur ki bu da modern sanatı karakterize eden bir eskize benzer. Bu resim ileri derecede konsantrasyonu ve gücüyle dikkat çekmektedir.

2011 yılında Bilgelerin Tapınması restorasyona gönderilmiş ve Opificio delle Pietre Dure’nın ekibi tarafından çalışmalar yürütülmüştür. 2017 yılında ise bu başyapıt daha aydınlık ve canlı formunu almıştır.